Boucles de la Mayenne – Phase 4: Rankings – News – DirectVelo

Boucles de la Mayenne - Phase 4: Rankings - News - DirectVelo


Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates) won the fourth and final stage of the Boucles de la Mayenne (2nd Dec.) this Sunday, which is 180 kilometers long between Martigné and Laval (Mayenne). The Colombian defeated Orluise Aulara (Caja Rural-Seguros RGA) and Bryan Coquard (Cofidis).
Benjamin Thomas (Cofidis) wins the overall classification of this 47th year. He will replace Arnaud Démare (Groupama-FDJ) on the list of winners.

Stage 4:
1. MOLANO BENAIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL 180 km in 4h10’09 ” (average 43,174 km / h) (b: 10 ”)
2. AULAR SANABRIA Orluis Alberto CAJA RURAL-SEGUROS RGA VEN (b: 6 ”)
3. COQUARD Bryan COFIDIS FRA (b: 4 ”)
4. LECROQ Jérémy B&B HOTELS-KTM FRA
5. MANZIN Lorrenzo TOTALENERGIES FRA
6. CAPIOT Amaury TEAM ARKEA-SAMSIC BEL
7. WELTEN Bram GROUPAMA-FDJ NED
8. SIMON Julien TOTALENERGIES FRA
9. ANIOLKOWSKI Stanislaw BINGOAL PAUWELS SAUCES POL
10. BOASSON-HAGEN Edvald TOTALENERGIE NOR
11. BOUDAT Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA
12. GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP
13. * FRETIN Milan SPORT VLAANDEREN-BALO BEL
14. ANGULO SAMPEDRO Antonio EUSKALTEL-EUSKADI ESP
15. COUANON Jonathan NICE METROPOLE COTE D`A FRA
16. * SHARD Jason ST MICHEL-AUBER 93 FRA
17. ARANBURU DEBA Alex MOVISTAR TEAM ESP
18. HALVORSEN Kristoffer UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR
19. THOMAS Benjamin COFIDIS FRA
20. LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI ESP
21. MORIN Emmanuel TEAM U NANTES ATLANTIC FRA
22. TIZZA Marco BINGOAL PAUWELS ITA SAUCES
23. * HUGGER Jan TEAM LOTTO-KERN HAUS GER
24. GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP
25. SWIFT Connor TEAM ARKEA-SAMSIC GBR
26. URRUTY Maxime NICE METROPOLE COTE D`A FRA
27. * STEWART Jake GROUPAMA-FDJ GBR
28. * PENHOET PAUL GROUPAMA-FDJ FRA
29. PEYSKENS Dimitri BINGOAL PAUWELS BEAUTIFUL SAUCES
30. COSNEFROY Benoit AG2R CITROEN TEAM FRA
31. MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN-BALO BEL
32. * BURGAUDEAU Mathieu TOTALENERGIES FRA
33. TURGIS ANTHONY TOTALENERGIES FRA
34. VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL
35. MARENGO Umberto DRONE HOPPER-ANDRONI ITA
36. * VANHOOF Ward SPORT VLAANDEREN-BALO BEL
37. DE VYLDER Lindsay SPORT VLAANDEREN-BALO BEL
38. MADRAZO RUIZ Angel BURGOS-BH ESP
39. HARDY Romain TEAM ARKEA-SAMSIC FRA
40. VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA
41. CARPENTER Robin HUMAN POWERED HEALTH USA
42. BARTHE Cyril B&B HOTELS-KTM FRA
43. CARDIS Romain ST MICHEL-AUBER 93 FRA (b: 3 ”)
44. LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA-SAMSIC FRA
45. FERASSE Thibault B&B HOTELS-KTM FRA
46. ​​CUADRADO RUIZ DE GAUNA Unai EUSKALTEL-EUSKADI ESP
47. * BARRE Louis TEAM U NANTES ATLANTIQU FRA (b: 4 ”)
48. SCHÄR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI
49. * ETXEBERRIA AZPILIKUETA Josu CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP
50. OKAMIKA BENGOETXEA Ander BURGOS-BH ESP
51. * BARRENETXEA GOLZARRI Jon CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP
52. MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBER 93 FRA
53. DANES Leo TEAM U NANTES ATLANTIC FRA
54. FINE Eddy COFIDIS FRA
55. * MARIAULT Axel TEAM U NANTES ATLANTIC FRA
56. MERTZ Remy BINGOAL PAUWELS BEAUTIFUL SAUCES
57. * ASKEY Lewis GROUPAMA-FDJ GBR
58. MORENO SALA Adria BURGOS-BH ESP
59. ROSSKOPF Joseph HUMAN POWERED HEALTH USA
60. SALE Erik Nordsaeter UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR
61. LEROUX Samuel GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA
62. * GUEGAN Mael TEAM AT NANTES ATLANTIC FRA
63. JUARISTI ARRIETA Txomin EUSKALTEL-EUSKADI ESP
64. VIVIANI ATTILIO BINGOAL PAUWELS ITA SAUCES
65. MARQUEZ ROMAN Marti EQUIPO KERN PHARMA ESP
66. ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP
67. TOUZE Damien AG2R CITROEN TEAM FRA (b: 4 ”)
68. * ANDERSEN Idar UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR
69. * KUHN Jan TEAM LOTTO-KERN HAUS GER
70. LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio BURGOS-BH ESP
71. Jérémy LEVEAU GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA 15 ”
72. * URIANSTAD Martin Bugge UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR ”
73. GONZALEZ LOPEZ David CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ”
74. TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 21 ”
75. LARSEN Niklas UNO-X PRO CYCLING TEAM DEN ”
76. LEMOINE Cyril B&B HOTELS-KTM FRA 34 ”
77. CHIRICO Luca DRONE HOPPER-ANDRONI ITA 38 ”
78. PAILLOT Yoann ST MICHEL-AUBER 93 FRA ”
79. LIENHARD FABIAN GROUPAMA-FDJ SUI ”
80. BADILATTI Matteo GROUPAMA-FDJ SUI ”
81. SOTO GUIRAO Antonio Jesus EUSKALTEL-EUSKADI ESP ”
82. * JAIME FERNANDEZ Alex EQUIPO KERN PHARMA ESP ”
83. * SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO KERN PHARMA ESP ”
84. BALLARIN MANSO Iker EUSKALTEL-EUSKADI ESP ”
85. VAN HOECKE Gijs AG2R CITROEN TEAM BEL ”
86. * LAPEIRA PAUL AG2R CITROEN TEAM FRA ”
87. ORTS LLORET Felipe BURGOS-BH ESP ”
88. HAGA CHAD HUMAN POWERED HEALTH USA ”
89. * JOHNSTON Calum CAJA RURAL-SEGUROS RGA GBR ”
90. JOYCE Colin HUMAN POWERED HEALTH USA ”
91. HUPPERTZ Joshua TEAM LOTTO-KERN HAUS GER ”
92. * SUTER JOEL UAE TEAM EMIRATES SUI ”
93. MORICE Julien B&B HOTELS-KTM FRA ”
94. HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 FRA 49 ”
95. LIVYNS ARJEN BINGOAL PAUWELS BEAUTIFUL SAUCES 01’06 ”
96. GRELLIER FABIEN TOTALENERGIES FRA 01’14 ”
97. SAMITIER SAMITIER Sergio MOVISTAR TEAM ESP 02’29 ”
98. * HENNEQUIN Paul NICE METROPOLE COTE D`A FRA ”
99. * DE WILDE Gilles SPORT VLAANDEREN-BALO BEL ” (b: 1 ”)
100. DELETTRE Alexandre COFIDIS FRA ”
101. * MAINGUENAUD Tom GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA 02’30 ”
102. CARVALHO André COFIDIS POR 02’45 ”
103. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA ”
104. * VAN DER TUUK Danny EQUIPO KERN PHARMA NED 02’53 ”
105. * NOVIKOV Savva EQUIPO KERN PHARMA RUS ”
106. * ELOSEGUI MOMEÑE Iñigo MOVISTAR TEAM ESP 04’09 ”
107. * RANGEL COSTA Vinicius MOVISTAR TEAM BRA ”
108. * SKAARSETH Iver UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR 12’01 ”

Non-starters:
VAUQUELIN Kevin ARKEA-SAMSIC TEAM

Give up:
CHAMPION Thomas COFIDIS
FISHER-BLACK FINN UAE TEAM EMIRATES
COLMAN Alex SPORT VLAANDEREN-BALOISE
DENIS Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE
LUHRS Leslie TEAM LOTTO-KERN HAUS

Final overall classification:
1. THOMAS Benjamin COFIDIS FRA 719 km in 16h40’22 ” (average 43,117 km / h)
2. COSNEFROY Benoit AG2R CITROEN TEAM FRA 03 ”
3. ARANBURU DEBA Alex MOVISTAR TEAM ESP 06 ”
4. SIMON Julien TOTALENERGIES FRA 10 ”
5. TIZZA Marco BINGOAL PAUWELS SAUCES WB ITA ”
6. * STEWART Jake GROUPAMA-FDJ GBR 12 ”
7. HARDY Romain TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 14 ”
8. * ANDERSEN Idar UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR 16 ”
9. * Louis TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 19 ” BAR
10. TURGIS Anthony TOTALENERGIES FRA 20 ”
11. VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL 21 ”
12. GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP 23 ”
13. MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL ”
14. * BURGAUDEAU MATHUIE TOTALENERGIES FRA ”
15. * ASKEY Lewis GROUPAMA-FDJ GBR ”
16. VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA ”
17. FERASSE Thibault B&B HOTELS-KTM FRA ”
18. FINE Eddy COFIDIS FRA ”
19. * MARIAULT Axel TEAM U NANTES ATLANTIC FRA ”
20. OKAMIKA BENGOETXEA Ander BURGOS-BH ESP ”
21. CAPIOT Amaury TEAM ARKEA-SAMSIC BEL 37 ”
22. MADRAZO RUIZ Angel BURGOS-BH ESP 49 ”
23. TOUZE Damien AG2R CITROEN TEAM FRA ”
24. CARDIS ROMAIN ST MICHEL-AUBER 93 FRA 50 ”
25. PEYSKENS DIMITRI BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL 51 ”
26. ROSSKOPF Joseph HUMAN POWERED HEALTH USA ”
27. ANGULO SAMPEDRO Antonio EUSKALTEL-EUSKADI ESP 53 ”
28. GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP ”
29. COUANON Jonathan NICE METROPOLE COTE D’AZUR FRA ”
30. * VANHOOF Ward SPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL ”
31. BOASSON-HAGEN Edvald TOTALENERGIES NOR ”
32. SWIFT Connor TEAM ARKEA-SAMSIC GBR ”
33. LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA-SAMSIC FRA ”
34. BARTHE Cyril B&B HOTELS-KTM FRA ”
35. * PENHOET PAUL GROUPAMA-FDJ FRA ”
36. * BARRENETXEA GOLZARRI Jon CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ”
37. * ETXEBERRIA AZPILIKUETA Josu CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ”
38. MORENO SALA Adria BURGOS-BH ESP ”
39. MOLANO BENAIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL 01’23 ”
40. MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBER 93 FRA 01’29 ”
41. MARENGO Umberto DRONE HOPPER-ANDRONI GIO ITA 01’33 ”
42. ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ”
43. LEROUX Samuel GO SPORT-ROUBAIX LILLE WITH FRAME 01’38 ”
44. BADILATTI Matteo GROUPAMA-FDJ SUI 01’40 ”
45. CHIRICO Luca DRONE HOPPER-ANDRONI GIO ITA 02’11 ”
46. ​​Jérémy LEVEAU GO SPORT-ROUBAIX LILLE WITH FRAME 02’13 ”
47. * URIANSTAD Martin Bugge UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR 02’15 ”
48. * SUTER Joel UAE TEAM EMIRATES SUI 02’28 ”
49. * JOHNSTON Calum CAJA RURAL-SEGUROS RGA GBR 02’45 ”
50. MORIN Emmanuel TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 03’21 ”
51. DELETTRE Alexandre COFIDIS FRA 03’38 ”
52. LIENHARD Fabian GROUPAMA-FDJ SUI 03’45 ”
53. CUADRADO RUIZ DE GAUNA Unai EUSKALTEL-EUSKADI ESP 04’07 ”
54. JUARISTI ARRIETA Txomin EUSKALTEL-EUSKADI ESP ”
55. PAILLOT Yoann ST MICHEL-AUBER 93 FRA 05’26 ”
56. * LAPEIRA Paul AG2R CITROEN TEAM FRA 05’48 ”
57. * HUGGER Jan TEAM LOTTO-KERN HAUS GER 06’28 ”
58. SCHÄR Michael AG2R CITROEN TEAM SUI 06’54 ”
59. * SHARD Jason ST MICHEL-AUBER 93 FRA 08’10 ”
60. AULAR SANABRIA Orluis Alberto CAJA RURAL-SEGUROS RGA FRI 08’14 ”
61. WELTEN Bram GROUPAMA-FDJ NED ”
62. LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI ESP 08’16 ”
63. * FRETIN Milan SPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 08’20 ”
64. URRUTY Maxime NICE METROPOLE COTE D`AZUR FRA ”
65. MARQUEZ ROMAN Marti EQUIPO KERN PHARMA ESP ”
66. CARPENTER Robin HUMAN POWERED HEALTH USA ”
67. HUPPERTZ Joshua TEAM LOTTO-KERN HAUS GER 08’58 ”
68. LEMOINE Cyril B&B HOTELS-KTM FRA 09’13 ”
69. GONZALEZ LOPEZ David CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP 09’43 ”
70. * SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO KERN PHARMA ESP 09’57 ”
71. MORICE Julien B&B HOTELS-KTM FRA 10’01 ”
72. GRELLIER FABIEN TOTALENERGIES FRA 10’06 ”
73. HALVORSEN Kristoffer UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR 10’10 ”
74. DE VYLDER Lindsay SPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL ”
75. MANZIN Lorrenzo TOTALENERGIES FRA 10’16 ”
76. VIVIANI ATTILIO BINGOAL PAUWELS SAUCES WB ITA ”
77. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE WITH FRAME 10’20 ”
78. * RANGEL COSTA Vinicius MOVISTAR TEAM BRA 10’36 ”
79. ANIOLKOWSKI Stanislaw BINGOAL PAUWELS SAUCES WB POL 10’43 ”
80. LARSEN Niklas UNO-X PRO CYCLING TEAM DEN 11’09 ”
81. JOYCE Colin HUMAN POWERED HEALTH USA 11’33 ”
82. LIVYNS ARJEN BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL 11’59 ”
83. MERTZ Remy BINGOAL PAUWELS SAUCES WB BEL 12’03 ”
84. TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 12’06 ”
85. * ELOSEGUI MOMEÑE Iñigo MOVISTAR TEAM ESP 12’29 ”
86. BOUDAT Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE WITH FRAME 12’57 ”
87. DANES Leo TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 13’01 ”
88. COQUARD Bryan COFIDIS FRA 13’25 ”
89. CARVALHO André COFIDIS POR 13’39 ”
90. SALE Erik Nordsaeter UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR ”
91. VAN HOECKE Gijs AG2R CITROEN TEAM BEL 14’02 ”
92. BALLARIN MANSO Iker EUSKALTEL-EUSKADI ESP 14’53 ”
93. * MAINGUENAUD Tom GO SPORT-ROUBAIX LILLE WITH FRAME 14’54 ”
94. * JAIME FERNANDEZ Alex EQUIPO KERN PHARMA ESP 15’22 ”
95. HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 FRA 15’39 ”
96. * DE WILDE Gilles SPORT VLAANDEREN-BALOISE BEL 15’41 ”
97. SAMITIER SAMITIER Sergio MOVISTAR TEAM ESP 15’55 ”
98. * HENNEQUIN Paul NICE METROPOLE COTE D`AZUR FRA 16’22 ”
99. * NOVIKOV Savva EQUIPO KERN PHARMA RUS 16’33 ”
100. LECROQ Jérémy B&B HOTELS-KTM FRA 16’43 ”
101. * KUHN Jan TEAM LOTTO-KERN HAUS GER 17’19 ”
102. HAGA CHAD HUMAN POWERED HEALTH USA 18’08 ”
103. SOTO GUIRAO Antonio Jesus EUSKALTEL-EUSKADI ESP 19’58 ”
104. ORTS LLORET Felipe BURGOS-BH ESP 19’59 ”
105. LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio BURGOS-BH ESP 20’04 ”
106. * VAN DER TUUK Danny EQUIPO KERN PHARMA NED 23’03 ”
107. * GUEGAN Mael TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 24’30 ”
108. * SKAARSETH Iver UNO-X PRO CYCLING TEAM NOR 25’08 ”

More information will be available.

.



Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.